מאמרים

משכנתא בארץ ובעולם - חלק 2

דירות להשכרה בלבד לזוגות אזרחי צרפת במחירים זולים ביותר אשר כדאיים ביותר לזוגות המעונינים להתגורר בפריז כמה שנים טובות ומשובחות מחייהם ולחוות את מנעמי העיר. הכדאיות הכלכלית בין עלויות השכירות ללקיחת משכנתא לעיתים גורמת להעדפה ברורה של צעירים פריזאים להעדיף לשכור דיור במחיר זול ביותר ואת שאר הכסף שהם מרוויחים להוציא על הוצאות כמו שעות פנאי,

בילויים, ביגוד ושאר הנאות החיים. אשר על כן אל לנו להתפלא מדוע הצרפתים הצעירים מגילאי 20 עד 45 כל כך אוהבים להנות המחיים. מניין יש להם כסף לכל כך הרבה בילויים בעוד שהם עובדים 35 שעות שבועיות וכי הם מדפיסים את כספם בתוך מכונות צילום?!
מדוע בארץ הזוגות הצעירים מגיעים לסוף השבוע מאולפים ורצוצים אחר שבוע עבודה עמוס קשה ומפרך שנועד להבטיח שנשלם בזמן את המשכנתא הכה כבדה המוטלת על צווארינו. אלא שהמציאות בארץ מכריחה מכורח המציאות לקחת משכנתא גם אם אנו לא מעונינים ברכישת הנכס ואנו אוהבים לנדוד כל כמה שנים ממחוז למחוז.

המציאות הישראלית אולי תשתנה בשנים הקרובות טוען אחר שנשמעו קולות מחאה על יוקר המחייה גם בתחום הדיור. אלא שזוגות רבים נאלצים להבין שאפילו משכנתא ברת השגה הם אינם מסוגלים לספק לפי שכרם החודשי ונותרים למצער עם האופצייה של שכירות דירה אך שגם זו יקרה יותר מדי. תסכול זה לא מטיב עם הזוגות הצעירים. והפתרון היחידי הוא להציע להיאבק עם בנקאי המשכנתאות על מחירים הוגנים בשיעורי הריבית. לעיתים מיקוח בדרך מקח וממכר עוזר גם עוזר.

חזרה לחלק ראשון